Cesta poznání, z.s. Vás srdečně zve na následující veřejná setkání, akce nebo semináře:

Den setkávání

Den setkávání

Místo konání: zarezervovat
čajovna Šamanka, Hálkova 8, Praha 30.9.2017 13:30 až 20:00

Zveme Vás na další Den setkávání. Jak je u nás zvykem, čekají nás různorodé přednášky se zajímavými lidmi i tématy. Přijďte s poslechnout současná témata a získat odpovědi na otázky, které si pokládáte.

Den setkávání

P R O G R A M

13:45 začátek, představení Cesty poznání

14:00 - 15:30 Mgr. Lukáš Vítek

Tématem příspěvku Lukáše Vítka bude překládání ve vztahu k holandské literatuře. Proč dnes vzrůstá důležitost (ne)literárního překladu? Kdo je dnes největší překladatelskou agenturou? Z jiného soudku: Co dnes může nabídnout nizozemská literatura? Co u nás vychází a čemu věnovat pozornost? V odpověď na tyto leckdy komplexní otázky by přednášející rád představil dva nepříliš známé nizozemské autory: Maartena ’t Harta (1944) a Anila Ramdase (1958-2012). První je “žijící klasik”, z něhož díla u nás na přelomu milénia vyšel román “Hněv celého světa”. Druhý byl fundovaný esejista surinamského původu, který si na vlastní kůži vyzkoušel úděl migranta a vyhnance. Domácký ’t Hart, jehož dílo díky citlivé psychologické kresbě a vzácné něze nabízí lék proti cynismu, a světoběžník Ramdas, v jehož genech se zkřížil Ind a Surinamec a v jehož životním stylu převládl západní racionální přístup. Proč jsou oba autoři přes svou rozdílnost nanejvýš aktuální v globalizované ČR? Co nám mohou říci, čím pomoci?

 

V překladu zazní dosud nepublikované úryvky z ’t Hartovova románu “Tah kolih” a z Ramdasových esejí o nostalgii a svobodě “Stesk” a “Západní dilema”.

 

Kdo je Mgr. Lukáš Vítek?

Lukáš Vítek (1992) absolvoval bakalářské studium filosofie a nizozemštiny na FF UK. V současnosti vystudoval na téže instituci v magisterském programu nizozemskou literaturu, v jehož rámci vyjel na semestrální studijní pobyt do nizozemského Utrechtu. Badatelsky se věnuje psychologickému románu a prozaiku Tommymu Wieringovi. V praxi je orientován na literární překlad moderních nizozemsky psaných děl (2. cena v Soutěži Jiřího Levého 2016/17 za úryvek z románu Maartena ‘t Harta Tah kolih). Autorské texty (mezi nimi lyrickou prózu Generace mamánků) publikoval v časopisech Souvislosti (4/2016) a Dobrá adresa (7/2017). Pochází z Podorlicka. Žije v Praze.

16:00 - 17:30 Mgr. Jaroslav Bican - Volby 2017: Průvodce politickou krajinou před bitvou

Jaroslav Bican se ve své přednášce pokusí zpřehlednit situaci na české politické scéně krátce před volbami do Poslanecké sněmovny. Jsou letošní volby v něčem přelomové? Hraje se v nich o něco víc, než ve volbách předchozích, jak tvrdí někteří politici? Jaké politické strany se o hlasy voličů vůbec uchází? Jak velké jsou jejich šance? S kým by ve sněmovně spolupracovaly a především, co by prosazovaly? Hlavní pozornost bude věnována právě programům jednotlivých stran. Seznámíme se s tím nejdůležitějším, co by nám u jednotlivých stran nemělo uniknout, a zastavíme se i u toho, proč jsou obecně politické programy důležité a proč není radno je podceňovat.

Kdo je Mgr. Jaroslav Bican?

Jaroslav Bican (1987) absolvoval magisterský obor Politické teorie a současné dějiny na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V současné době pracuje jako redaktor Tiscali.cz, kde se specializuje na domácí politiku a politické strany. V minulosti působil nejprve jako redaktor, pak vedoucí rubriky Názory, později jako redaktor rubriky Domov v Deníku Referendum. Příležitostně rovněž přispívá do dvouměsíčníku Listy a na Český rozhlas Plus. Je také doktorandem na pracovišti historické sociologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, kde se věnuje Marxově teorii odcizení a jejím odrazům a proměnám u autorů, kteří na Marxe navazovali.

18:00 - 20:00 volná diskuze

Vstupné:

Celá akce: 200,-Kč (členové Cesty poznání po přihlášení na webu 180,-Kč)

Program je sponzorován dary členů a sympatizantů. Oceníme váš dar i nad rámec vstupného. Platí se na místě.

Těšíme se na Vás!

Změna programu vyhrazena.


Přihlášených na tuto událost je 1. Počet účastníků je omezen na 20.
Tuto událost organizuje Jitka Černochová. Napsat organizátorovi (kvůli rezervaci, s dotazem apod.) můžete přes následující formulář:
Jméno:
Email:
Text:
Jsi robot?